Кількість
|
Вартість
|
||
|
Мікроелементи потрапляють в наш травний тракт з кристалами морської солі, але їх кількість незначна, тому тільки регулярне вживання може привести до позитивного впливу на організм. У той же час йодована сіль куди корисніше, особливо людям, які проживають у йододефіцитних областях (при цьому і морська сіль може бути йодованої). Користуватися морською сіллю стало дуже модно. Деякі гурмани стверджують, що смак у неї краще, ніж у солі, видобутої з шахт (кам'яної). Численні опитування і дослідження показали, що люди віддають перевагу морській солі, так як вважають, що «в ній менше натрію». Насправді морська сіль вважається більш корисною, ніж кам'яна, саме дякую наявності мікроелементів.
Морська сіль має точно таке ж призначення, як і кам'яна. Великі кристали морської солі повільно тануть на мові, ніж надають салатів та інших страв родзинку. Для домашніх заготовок, вважається, що морська сіль підходить менше — все-таки в ній міститься йод, а для консервації це не дуже добре. Багато хто відзначає, що домашні заготовки з морською сіллю виходять більш «м'які» і не мають того смаку, який повинні б. У той же час інші кулінари вважають, що справа може бути не до солі, а в невмінні консервувати. Проте всі сходяться на думці, що для консервування точно не можна використовувати кольорову морську сіль: в основному колір такий солі обумовлений глиною і водоростями, що стерильності не сприяє.
Морська сіль дуже популярна як засіб для ванн, для догляду за нігтями і волоссям, а також як компонент скрабів. Морською сіллю, розчиненої у воді, рекомендують промивати ніс при застуді і полоскати горло. Втім, при відсутності морський, для цих цілей можна обійтися і простий кухонною сіллю.